По повод 80-годишния юбилей на Русенски университет "Ангел Кънчев", катедра "Мениджмънт и социални дейности" организира вдъхновяващ форум на тема "Академия за финансова грамотност", който се проведе на 24 април 2025 г. в зала 2Г.404.
четвъртък, 24 април 2025 г.
Академия за финансова грамотност събра ученици и студенти в Русенския университет
вторник, 22 април 2025 г.
Възпитаници и студенти от Факултет "Бизнес и мениджмънт" отбелязаха 25-тото издание на конкурса "Разработване на бизнес план".
вторник, 15 април 2025 г.
Участие на катедра "Мениджмънт и социални дейности" в обучителен семинар по социална отговорност и устойчивост
На 15 април 2025 г. екипът на катедра "Мениджмънт и социални дейности" при Русенски университет "Ангел Кънчев" взе участие в обучителен семинар на тема "Рамкова политика за насърчаване на социалната отговорност и устойчивост в Европейската законодателна перспектива в областта". Събитието се организира от Педагогическия факултет на Шуменски университет "Епископ Константин Преславски" и катедра "Социални дейности", в партньорство с Министерството на труда и социалната политика.
Лектори на семинара са г-жа Елена Динева-Каменова и г-н Румен Донев – водещи експерти от Дирекция "Жизнено равнище, демографска политика и социални инвестиции" към МТСП. Те представиха актуалните политики на Европейския съюз, насочени към насърчаване на социалната отговорност, устойчивото развитие и приобщаването на уязвими групи в контекста на съвременното социално законодателство.
Участието на представителите от Русенски университет допринесе за активен професионален диалог и обмяна на добри практики между академичната общност и институциите, отговорни за формирането на социални политики в България.
Семинарът бе ценна възможност за разширяване на експертния капацитет на преподаватели и изследователи в сферата на социалните дейности и мениджмънта, както и за засилване на междууниверситетското сътрудничество в областта на социалната устойчивост.
✉ Новината подготви: доц. д-р Свилена Рускова, ръководител на катедра “Мениджмънт и социални дейности”, sruskova@uni-ruse.bg
петък, 11 април 2025 г.
Състезанието "РУ-big ИДЕЯ 80" предизвиква младите хора да предлагат креативни и социално отговорни бизнес решения
Днес, 11 април 2025 г., в зала 203 на корпус 2 на Русенски университет "Ангел Кънчев" се провежда традиционното пролетно издание на междурегионалното състезание за млади предприемачи. Тази година то е под надслова "РУ-big ИДЕЯ 80" и е посветено на 80-годишнината от създаването на Университета.
Инициативата се организира от катедра “Мениджмънт и социални дейности“ на Факултет “Бизнес и мениджмънт“. Ученици от 11-ти и 12-ти клас от 11 училища от областите Русе, Разград и Велико Търново, разпределени в 14 смесени отбора, трябва да генерират решения, които авторитетно жури оценява по критерии за креативност, иновативност, приложимост и социална значимост.
сряда, 9 април 2025 г.
Практическа лекция по Застраховане, организирана от катедра „Икономика и международни отношения“
На 09.04.2025 г. в Русенския университет „Ангел Кънчев“ се състоя лекция с гост-лектор от практиката – д-р Даниела Маринова от „Брокер Инс“ ООД. Събитието беше организирано по инициатива и покана на гл. ас. д-р Даниела Илиева от катедра „Икономика и международни отношения“.
Темата на лекцията бе свързана с иновациите в застраховането и съвременните тенденции на застрахователния пазар. Студентите от 3-ти курс, специалност „Икономика“, изучаващи дисциплината „Застраховане“, имаха възможност да получат ценна информация за реалната практика и да зададат въпроси, свързани с кариерното си развитие и професионалните перспективи в сектора.
Д-р Маринова сподели богатия си професионален опит, като очерта пред студентите ключовите предизвикателства и възможности пред застрахователните компании в условията на динамична пазарна среда. Студентите проявиха активност и зададоха множество въпроси, което превърна срещата в ефективен форум за обмен на идеи и практически знания.
Катедра „Икономика и международни отношения“ продължава своята политика на свързване на обучението с практиката, организирайки срещи с доказани специалисти от бизнеса, като част от стратегическите усилия за повишаване качеството на висшето образование и професионалната реализация на своите възпитаници.
Новината подготви гл. ас. д-р Даниела Илиева
четвъртък, 27 март 2025 г.
Катедра "Мениджмънт и социални дейности" проведе мотивационна среща с представител на бизнеса на тема "Сладко-горчивият вкус на предприемачеството"
На 27 март 2025 г. катедра "Мениджмънт и социални дейности" при Русенски университет "Ангел Кънчев" организира вдъхновяваща среща с Ниран Османова на тема:
"Сладко-горчивият вкус на предприемачеството"
Какво е да бъдеш предприемач?
Смелост, креативност, предизвикателства… и щипка страст!
Именно това бяха основните теми на вдъхновяващия мотивационен семинар "Сладко-горчивият вкус на предприемачеството", който събра амбициозни млади хора и бъдещи бизнес лидери, обучаващи се в професионално направление „Администрация и управление“.
По своята същност събитието бе изградено във формата и съдържанието на менторско обучение на млади специалисти с предприемачески нагласи и потенциал с цел да се илюстрира приложението на методология и инструментариум за стартиране на бизнес инициативи, разчитайки на трансфера на нови научни достижения и добри практики в реална бизнес среда. Дейност, която екипът на катедра "Мениджмънт и социални дейности" извършва в своята научна работа в научна група "Математическо моделиране, иновативни бизнес модели и социални иновации" в рамките на проект "Русенски изследователски университет", финансиран от Европейския съюз - NextGenerationEU, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, по договор BG-RRP-2.013-0001.
Специален гост-лектор на събитието беше Ниран Османова – успешен предприемач и създател на Kitchen Love Story, бранд, който превръща кулинарното изкуство в начин на живот. С изключителна откровеност и енергия Ниран разказа за личния си път в бизнеса – от първите идеи до трудностите и триумфите по пътя към успеха.
Пред вдъхновената аудитория Ниран сподели, че за нея...
❞...предприемачеството не е само сладостта на успеха, а и горчивината на предизвикателствата, но точно в този баланс се крие истинската магия.
Студентите от първи, втори, трети и четвърти курс спец. „Бизнес мениджмънт“ имаха възможност да задават въпроси, да обменят идеи и да получат ценни съвети от първо лице. Семинарът завърши с интерактивна дискусия, която даде нови възможности за бъдещи партньорства и развитие.
Събитието доказа, че пътят към успеха е смесица от вкусни моменти и трудни уроци.
Но за тези, които са готови да опитат, наградата е безценна!
✉ Новината подготви: доц. д-р Свилена Рускова, ръководител на катедра “Мениджмънт и социални дейности”, sruskova@uni-ruse.bg
Защо всеки студент трябва да участва в програма "Еразъм+"? Споделен опит от първа ръка
Мартин Иванов, спец. "Социални дейности", 3 курс
Участието ми в програма “Еразъм+” ми даде възможност да се запозная с много хора от различни държави и култури, с които обменяхме идеи и споделяхме много моменти заедно. Също така, дейностите, организирани по време на програмата, ми помогнаха да се запозная с различни забележителности.
Обучението в National University of Science and Tehnology Politehnica Bucharest – University Centre of Pitești (Национален университет за наука и технологии Politehnica Букурещ – Университетски център на Питещи), получено по време на програмата, ми предостави широк спектър от възможности и ще има положително въздействие върху мен за напред.
Срещата и съвместната работа с различни преподаватели и докторанти (Lucia Neagoe, Simona Ciuca, Diana Radut, Nadina Darie, Dobre Raducu-Razvan), които винаги бяха насреща, при разработването на различни казуси и упражнения, ми даде възможност да се запозная с една различна форма на обучение.
Препоръчвам програмата на всеки и съм доволен, че имах възможността да взема участие.
петък, 21 март 2025 г.
Участие на катедра „Икономика и международни отношения“ при Русенския университет в събитие „Диалози на МИО“
Катедра „Икономика и международни отношения“ при Русенския университет „Ангел Кънчев“ участва в провеждането на събитие „Диалози на МИО“ по повод 35 г. от създаването на катедра МИО при Икономически университет - Варна.
Събитието се проведе на 21.03.2025 г. в зала Coworking Space при ИУ-Варна. Участници в него бяха представители на международния бизнес, партньори от сродни и близки катедри, студенти, алумни възпитаници и приятели.
От името на ръководителя на катедра „Икономика и международни отношения“ доц. д-р Александър Косулиев, гл. ас. д-р Даниела Илиева поднесе поздравителен адрес и пожела още много успехи на сродната катедра в променящата се международна среда.
Отвореното събитие потърси отговори за динамичната промяна в международните икономически отношения през последните 35 години със следните специални гости: Катя Мутафова – мениджър чартъринг в Параходство Български Морски флот; Валери Арнаудов – вицепрезидент, стратегически операции в Eldelman; Валтер Щайнфелд – основател на WVS-Technology; Николай Петканов – предприемач, бизнес консултант и лектор по стратегическо управление, маркетинг и продажби; Тамара Тодорова – професор в Американския университет в България; Деян Илиев – управител на консултантска фирма „Плюс Ултра“.
сряда, 19 март 2025 г.
Международен онлайн семинар на тема „Data analytics and visualization using YourMIDAS” се проведе с участници от ФБМ
На 19 март 2025 г. се проведе международен онлайн семинар на тема „Data analytics and visualization using YourMIDAS”. Организатор на събитието бе Social Science & Business Research Network, University of Surabaya (UBAYA), Indonesia в сътрудничество с Русенски университет „Ангел Кънчев“ и УНСС – София. В рамките на семинара взеха участие над 30 души – преподаватели, докторанти и студенти от Русенския университет и УНСС, в т.ч. гостуващи студенти по програма Еразъм.
Основната цел на събитието беше да се демонстрират възможностите на статистическия софтуер за бизнес анализи YourMIDAS, с чиято помощ могат да се обобщават данни и да се визуализират резултати от редица проучвания в икономиката и управлението. Участниците имаха възможност да тестват част от възможностите на софтуера, да получават обратна връзка и да обменят мнения с лекторите от Индонезия.Международният семинар стартира с приветствия от доц. д-р Деди Сълистиаван – директор на центъра за обучение на докторанти в Университета на Сурабая, Индонезия, от зам.-ректора по международната дейност на РУ доц. д-р Галина Иванова, както и на проф. д-р Георги Забунов, ръководител на катедра „Недвижима собственост“, УНСС. Водещ лектор на семинара бе доц. д-р Фелисия Арни от Индонезия, а модератори от българска страна – доц. д-р Людмила Михайлова и доц. д-р Емил Папазов.
Събитието представлява важна стъпка по пътя на задълбочаване на международното сътрудничество между индонезийски и български университети в областта на икономиката и управлението.
Новината подготвиха:
доц. д-р Людмила Михайлова, Еразъм координатор за Факултет "Бизнес и мениджмънт"
проф. дн Милена Кирова, декан на Факултет "Бизнес и мениджмънт"
гл. ас. д-р Мирослава Бонева
сряда, 12 март 2025 г.
Факултет "Бизнес и мениджмънт" на Русенския университет стартира работа по международен проект за корпоративна социална отговорност
Екип на катедра "Мениджмънт и социални дейности", при факултет "Бизнес и мениджмънт" на Русенски университет "Ангел Кънчев" започна работа по нов проект STAR – "Sustainability Transformation: Research and Innovation Network for Quality Information, Better Sustainability Reporting Practices and Business Resilience".
Дейностите са финансирани по програма HORIZON Marie Skłodowska-Curie Actions, като водеща организация е университет UNIVERSITATEA NATIONALA DE STIINTA SI TEHNOLOGIE POLITEHNICA BUCURESTI (UNSTPB), Румъния. Университетски партньори на русенския екип ще бъдат: UNIVERSITATEA DE STAT DIN MOLDOVA, VYSOKE UCENI TECHNICKE V BRNE (BUT), Чехия; POLITECHNIKA LODZKA, [TUL], Полша; ISTANBUL UNIVERSITES, Турция и четири бизнес организации: INFOR ELEA, Италия; ASOCIATA DE STANDARDIZARE DIN ROMANIA, [ASRO], Румъния, INSTITUT EUROPEEN D'ETUDES DU DEVELOPPEMENT, Франция и BEIA GMBH, Austria.
Научноизследователската част на проекта в следващите 48 месеца ще включва:
- Преглед на литература (напр. международна научна литература, проучвания и признати инструменти, рамки и стандарти) за отговорно бизнес поведение и нефинансово оповестяване на рискове и предизвикателства, свързани с екологични и социални грижи;
- Анализ на социалните теории и теориите за социалния капитал за по-добро разбиране на бизнес и управленските практики на ниво избрани страни;
- Синтез на начина, по който културните фактори влияят върху ангажимента на предприятията, както големи компании, така и МСП;
- Статистически анализ на първични данни по въпросите на устойчивостта на ESG;
- Разработване на научни публикации и разпространение на резултатите от изследванията.
Работата по този научноизследователски проект дава възможност на русенския екип да използва натрупания си до момента опит и капацитет в обучението по дисциплини свързани с тематиката на проекта и да осъществи успешен обмен на най-нови и ефективни практики в своята работа.
Дейностите се извършват и координират от доц. д-р Ирина Костадинова (ръководител екип); доц. д-р Свилен Кунев; доц. д-р Наталия Венелинова; доц. д-р Свилена Рускова; гл. ас. д-р Силвия Белоева; и докторантите: Ана Тодорова и Светла Андонова.
За контакти и повече информация: доц. д-р Ирина Костадинова – ikostadinova@uni-ruse.bg
сряда, 5 март 2025 г.
Катедра МСД обявява творчески конкурс по повод световния ден на социалната работа
Катедра "Мениджмънт и социални дейности" - Русенски университет обявява:
„Укрепване на солидарността между поколенията за трайно благополучие“
РИСУВАЙ, ТВОРИ, ВДЪХНОВЯВАЙ!
Ако обичаш да изразяваш идеите си чрез рисунка, постер или видеоклип, сега е моментът да покажеш своя талант!
Включи се в нашия творчески конкурс и разкажи със своето изкуство как разбирателството и подкрепата между поколенията водят до по-добро бъдеще.
📌Кой може да участва?
Ученици и студенти, които искат да споделят своята визия за единство между поколенията.
📌Категории: 🎨Рисунка 🌅Постер 📹Видеоклип 🖋️Есе 📝Стихотворение
📌Какво ще спечелиш? 🏆Възможност творбата ти да бъде представена пред широка аудитория, а след внимателна селекция ще бъдат наградени и трите най-креативни и въздействащи творби!
⏳ Период на конкурса: 07.03 - 15.03.2025 г.
📩Как да се включиш? Изпрати ни своята творба,заедно с кратко описание и информация за себе си, на email - ebratoeva@uni-ruse.bg или остави на място в кабинет 2.112, Русенски университет "Ангел Кънчев".
✨Дай свобода на въображението си и стани посланик на солидарността между поколенията! ✨
За повече информация: доц. д-р Евгения Братоева, ebratoeva@uni-ruse.bg
*Събитието се организира във връзка с честванията на 80 години Русенски университет “Ангел Кънчев”
понеделник, 17 февруари 2025 г.
Преподавател от водещ европейски университет проведе обучение със студенти от ФБМ
В периода 10-14 февруари 2025 година, съгласно международен договор по програма Еразъм+, проф. д-р инж. Елена Флеака от Националния университет за наука и технологии Политехника - Букурещ (Румъния), Факултет "Предприемачество, бизнес инженерство и мениджмънт", проведе в Русенски университет "Ангел Кънчев" преподавателска и изследователска мобилност на тема "Business Management for Sustainable Development". Обучението се реализира съвместно с преподаватели от катедра "Мениджмънт и социални дейности" на Русенския университет.
Програмата включваше консултации и научни срещи с преподаватели, както и занятия със студенти от факултет "Бизнес и мениджмънт" при Русенски университет "Ангел Кънчев". По време на лекциите и упражненията, водени на английски език, смесени екипи, формирани от студенти от специалностите "Бизнес мениджмънт","Социални дейности", "Индустриален мениджмънт" (ОКС "Бакалавър"), както и докторанти от различни направления, разискваха над Глобалните цели за устойчиво развитие на ООН и връзката им с Корпоративната социална отговорност.
Част от заданието по групи включваше задълбочен анализ на корпоративната устойчивост на водещи глобални компании, както и техния принос в постигането на екологична устойчивост и социално равенство. Бяха идентифицирани и добри практики, които е възможно да бъдат приложени спрямо местната икономическа действителност.
В допълнение, студентите имаха възможност да направят критичен разбор на дейността на съответните компании. Сравнението Global vs Local Perspectives показа, че не всички глобални, устойчиви стратегии са непременно ефективни и полезни за местните нужди и общности.
Съвместната работа на екипите от двата университета, положителните отзиви на студентите и постигнатите резултати допринасят за укрепване на желанието за реализиране на подобни проекти и в бъдеще.
✉ Новината подготви: доц. д-р Ирина Костадинова, ikostadinova@uni-ruse.bg