Студенти и преподаватели от Русенски университет "Ангел Кънчев" взеха участие в интензивно деветдневно лятно училище "ADJUSTED Innovative Educational Model – responsible behaviour and understanding the challenges of environmentally responsible businesses" в Сан Секондо ди Пинероло, Италия и Торино, Италия. Проведено между 20 и 28 юни 2025 г. в образователния център InfoElea в Сан Секондо ди Пинероло, събитието беше организирано по проект Educate4green (Grant Agreement: RO01-KA220-HED-000085618).
В състава на българската делегация бяха студентите Пламена Пенчева, Рая Камбурова, Йоана Симеонова, Илкем Исуфова, Анелия Андреева, Никол Игнатова, и Селин Джафер от специалност "Бизнес мениджмънт" (ОКС "Бакалавър)"; Габриела Тодорова и Стела Сиромахова от магистърска програма "Предприемачество и иновации", както и докторант Ана Тодорова. Академичният състав бе представен от доц. д-р Ирина Костадинова (ръководител на проекта за България), доц. д-р Свилен Кунев и проф. д-р Диана Антонова.
Лятното училище предложи на участниците богата и интерактивна програма, обхващаща ключови аспекти на иновациите, зелените технологии и устойчивите бизнес модели. Първият ден стартира с регистрация и официално откриване от президента на InfoElea - Carlo COLOMBA, и prof. Theodora DOLTU от University POLITEHNICA of Bucharest (Romania). Студентите участваха в игри за опознаване, фокусирани върху устойчиви практики. Особено внимание бе обърнато на приложението на мениджърски решения за ESG (екологични, социални и управленски) устойчивост в рамките на Модул 1: Иновации и зелено предприемачество, с лекция и уъркшоп, проведени съвместно от доц. д-р Ирина Костадинова и доц. д-р Свилен Кунев от Русенския университет. Денят завърши с представяне на проект за теренна работа "Exploring Green in Real Life in Torino and San Secondo di Pinerolo".
Вторият ден беше посветен на Модул 2: Околна среда и зелени технологии. Основен лектор беше Daniele Bessone от ACEA Pinerolo, който представи процеса на производство на биометан от органични отпадъци и концепцията за енергийни общности. През деня бяха представени иновативни подходи за виртуални и потапящи образователни пространства за микро-обучение, включително пример за Виртуална лаборатория за устойчивост от Anna Mosca Pedro, Giovanni De Santis и Federico Pavone от InfoElea. След това студентите имаха възможността да продължат екипните си задачи по възложения им проект.
Третият ден се фокусира върху Модул 3: Устойчиви модели и зелени работни места. Програмата включваше практическа сесия – посещение на Scopriminiera, Ecomuseum of the Mines of Val Germanasca - мина за талк, пример за устойчиво възстановяване на индустриално наследство и образователна възможност за изследване на отговорния туризъм. Последва посещение при кмета на община Pomaretto, Danilo BREUSA, където бяха обсъдени възобновяеми и устойчиви отоплителни решения, както и PEFC сертифицирана топлинна енергия за територии и зелени общности.
Четвъртият ден продължи с обсъждане на устойчиви модели и зелени работни места. Участниците взеха участие в уъркшоп и сесия "World Café: Greening Jobs & Sustainable Patterns in Practice", където бяха изследвани сложни преходи към устойчивост и тяхната връзка с работни места, системи и лични действия.
Последният ден от училището премина в Торино. Акцентът беше върху практическо посещение на 2i3T Business Incubator – инкубатор за предприятия към Университета в Торино, който активно подкрепя фирми, ангажирани с устойчиви практики. Кулминацията на лятното училище беше представянето на студентските проекти "Изследване на зеленото в реалния живот в Торино и Сан Секондо ди Пинероло", където шест студентски екипа от различни висши учебни заведения представиха своите констатации. Събитието приключи с връчване на сертификати и заключителни думи от prof. Elena FLEACA.
Русенският университет изказва искрена благодарност на домакините от InfoElea за отличната организация, топлото посрещане и създадените възможности за обучение и професионално развитие. Участието в това зелено училище е ценен опит, който допринася за развитието на знанията и уменията на бъдещите специалисти в областта на устойчивото развитие и зелените иновации.
✉ Новината подготви: доц. д-р Ирина Костадинова – ръководител на проект Educate4green за България; ikostadinova@uni-ruse.bg