събота, 9 ноември 2024 г.

Двадесет и пет отбора от Североизточна България участваха в уъркшоп по дизайн мислене

На 9 ноември 2024 г. в зала „Сименс“ на Русенския университет „Ангел Кънчев“ се проведе регионален уъркшоп по дизайн мислене, който е част от инициативите по програма Solve for Tomorrow на Samsung, осъществявана в България в партньорство с фондация „Образование 5.0“, „Инфино“ АД и Банка ДСК.

Цели 25 отбора от Североизточна България работеха върху задачите в духа на практическо прилагане на дизайн мислене. Всеки екип избра предизвикателство в една от категориите на конкурса: устойчивост; справедливост и социално включване; образование; дигитално управление на финансите. Заедно с учениците имахме възможност да прекараме един ползотворен ден, изпълнен с предизвикателства и творчески решения.

Отборите подготвиха кратки презентации за проектите си. След това трябваше да отговорят на въпросите на журито.


Журито включваше специалисти в сферата на бизнес развитие, маркетинг, индустриален мениджмънт. От страна на Русенския университет “Ангел Кънчев” в журито участва гл. ас. д-р Игор Шелудко от катедра “Бизнес развитие и иновации”, Факултет "Бизнес и мениджмънт". Критериите за оценяване на идеите бяха: устойчивост на бизнес модела; приложение на STEM; въздействие върху общността; ясно решение; презентационни умения; отговори на въпросите на съдиите; демонстрация на прототипа.

Журито беше изключително затруднено в решението да определи само 3 отбора за първо, второ и трето място. Поради тази причина, второ и трето място заеха по 2 отбора:

1-во място: отбор EnergyFit - МГ ”Баба Тонка”, Русе - Фитнес уреди, генериращи електроенергия;

2-ро място: отбор Suizku - СУ “Сава Доброплодни”, Шумен - Информационна мрежа за кръводарители;

2-ро място: отбор Зелен хоризонт - СУ “Васил Левски”, гр. Главиница -  Биоразградима таблетка за почва от мицели;

3-то място: отбор СУЕЕ - Средно училище за европейски езици "Св. Константин-Кирил Философ", Русе - Система от визуални сигнатури за хора със нарушено цветово възприятие;

3-то място: отбор Канети - ПГИУ “Елиас Канети” - Система за упътване на хора с нарушено зрение в търговските обекти.

На практика, нямаше губещ отбор. Съперничеството и представянето бяха на изключително високо ниво. Имаше още няколко страхотни идеи за социални платформи за ментори, за спонсори на училищни проекти, за организатори на събитията в региона, за изхвърлящите и използващите строителни отпадъци; още няколко иновативни решения в сферата на обучението; също така няколко смели проекта в сферата на управлението на финансите; няколко достойни предложения в сферата на градското управление; обнадеждаващи проекти в сферата на екологията; заслужаващи уважение идеи за подпомагане на хората в нужда; и още няколко впечатляващи проекта, които не могат да бъдат описани с няколко думи. Всеки от тези проекти заслужаваше титлата на победител.

И макар, че не всеки отбор си тръгна с медали - участниците получиха най-главното - тайните оръжия, с които могат да преборят всякакви препятствия, а именно разбирането "какво искам да направя" и опита "знам как ще го направя"!

Новината подготви гл. ас. д-р Игор Шелудко


Няма коментари:

Публикуване на коментар