Първата половина на юни 2025 г. бе белязана от успешен старт на ключов за България етап от международния HORIZON-MSCA проект "STAR - Sustainability Transformation: Research and Innovation Network for Quality Information, Better Sustainability Reporting Practices and Business Sustainability" (финансиран от Европейския съюз). В рамките на мащабна изследователска мобилност, проведена във Виена, Австрия, международна група от учени започна активното си сътрудничество. Сред участниците бе и докторант от факултет "Бизнес и мениджмънт" при Русенския университет "Ангел Кънчев" (България), който се присъедини към екип от водещи специалисти за задълбочено проучване на практиките за устойчивост.
Цели на проекта STAR
Проектът STAR е насочен към изследване на практиките за оповестяване на екологична, социална и управленска (ESG) устойчивост, които са от съществено значение за корпоративната отговорност и отчетност. Основната му цел е да изгради транснационална, междусекторна и интердисциплинарна изследователска мрежа, за да се постигне всеобхватно разбиране за това как културните и контекстуални фактори влияят върху практиките за докладване на устойчивост, по-специално корпоративното оповестяване на ESG рискове и възможности.
Международната изследователска мобилност бе осъществена в периода 1 до 15 юни 2025 г. във Виена, Австрия, и в тясно сътрудничество с екипа на BEIA GmbH - Viena (Austria), където четирима изследователи, сред които трима постдокторанти - Prof. Elena Fleaca and Prof. Teodora Doltu from the University POLITEHNICA of Bucharest (Romania), и Prof. TÜLAY KAYA from Istanbul University (Turkey), както и докторант Ана Тодорова от Русенски университет "Ангел Кънчев" (България), проведоха своята специализацията и задълбочени проучвания в областта на устойчивите практики.
Проектът си поставя три основни цели:
- Да проучи културните бариери и да идентифицира културните фактори, които насърчават висококачественото нефинансово оповестяване, свързано с ESG въпросите.
- Да събира и анализира систематично качеството на информацията, за да постигне по-задълбочено разбиране на сложната връзка между културни, регионални и индустриални фактори в докладването за устойчивост.
- Да дефинира усъвършенствани интердисциплинарни модели, които включват чувствителна към културата информация, и да насърчава ефективни стратегии за оповестяване за подобрени практики за докладване на устойчивост.
Проектът акцентира върху холистичен подход, съчетаващ екологични, социални и управленски аспекти, и осигурява интердисциплинарни и междусекторни сътрудничества за постигане на по-нюансиран и всеобхватен анализ на отговорите на предприятията към предизвикателствата на устойчивото развитие.
Дейности по време на мобилността във Виена
По време на престоя в BEIA GmbH, участниците активно се включиха в изследователски дейности. Те събираха първични данни относно факторите, влияещи върху практиките за докладване на устойчивост сред неправителствени организации (НПО) и малки и средни предприятия (МСП). Екипът проведе дискусии с местни експерти от различни сектори и изследва сложни въпроси, свързани с:
- Влиянието на междукултурните фактори, като властова дистанция или индивидуализъм срещу колективизъм, върху прозрачността на отчитането и приоритизирането на ESG въпросите.
- Интегрирането на половите измерения и социалните трансформации в отчитането на устойчивостта и оценките на съществеността.
- Предизвикателствата и възможностите, пред които са изправени организациите при интегрирането на ESG фактори в своите структури за отчитане.
Изследователският екип изказва благодарност на екипа на BEIA GmbH за предоставеното гостоприемство и съдействие по време на мобилността.
Повече информация за проекта е достъпна на: www.starmsca-eu.upb.ro
✉ Новината подготви: доц. д-р Ирина Костадинова – ръководител на проект STAR за България; ikostadinova@uni-ruse.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар